Hostinger 2.1.6 - en to it_IT translation catalogue (50 entries)

en:  Turning on XML-RPC might make your site less secure. Do you want to proceed?
it_IT:  L'attivazione di XML-RPC potrebbe rendere il tuo sito meno sicuro. Vuoi procedere?

en: Action Failed. Try again or contact support. Apologies.
it_IT: Operazione non riuscita. Riprova o contatta l'assistenza.

en: An unexpected error occurred. Please try again or contact support.
it_IT: Si è verificato un errore imprevisto. Riprova o contatta l'assistenza.

note: translators: %s: PHP version
en: Attention:
it_IT: Attenzione:

en: Bypass link
it_IT: Link di bypass

en: Bypass link reset
it_IT: Reset del link di bypass

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Coming Soon
it_IT: Prossimamente

en: Disable public access to the site (WordPress admins will still be able to access)
it_IT: Disabilita l'accesso pubblico al sito (gli amministratori di WordPress potranno comunque accedervi)

en: Disable XML-RPC
it_IT: Disattiva XML-RPC

en: For improved security, ensure you use the latest version of WordPress
it_IT: Per una maggiore sicurezza, assicurati di utilizzare l'ultima versione di WordPress

en: Force HTTPS
it_IT: Forza HTTPS

en: Force WWW
it_IT: Forza WWW

en: Got it
it_IT: Capito

en: Hostinger plugin updates
it_IT: Aggiornamenti del plugin Hostinger

note: Plugin Name of the plugin
en: Hostinger Tools
it_IT: Strumenti di Hostinger

note: Description of the plugin
en: Hostinger WordPress plugin.
it_IT: Plugin WordPress di Hostinger.

note: Plugin URI of the plugin
en: https://hostinger.com
it_IT: https://hostinger.it

note: Author URI of the plugin
en: https://www.hostinger.com
it_IT: https://www.hostinger.it

en: is recommended
it_IT: è raccomandato

en: Link has been reset
it_IT: Il link è stato resettato

en: Maintenance
it_IT: Manutenzione

en: Maintenance mode
it_IT: Modalità di manutenzione

en: New WordPress website is being built and will be published soon
it_IT: Il nuovo sito web WordPress è in fase di costruzione e sarà pubblicato a breve.

en: offers a toolkit for easier site maintenance.
it_IT: offre un kit di strumenti per facilitare la manutenzione del sito.

en: on <a href="https://wordpress.org/support/plugin/hostinger/reviews/#new-post" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.org</a>
it_IT: su <a href="https://wordpress.org/support/plugin/hostinger/reviews/#new-post" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.org</a>

en: PHP version
it_IT: Versione PHP

en: Preview my website
it_IT: Anteprima del mio sito web

en: Proceed anyway
it_IT: Procedi comunque

en: provides guidance and learning resources for beginners to get started with building a site using WordPress.
it_IT: fornisce una guida e risorse di apprendimento per i principianti per iniziare a creare un sito con WordPress.

en: Rate this plugin
it_IT: Valuta questo plugin

en: Redirects
it_IT: Reindirizzamenti

en: Redirects all HTTP URLs to HTTPS sites
it_IT: Reindirizza tutti gli URL HTTP verso siti HTTPS

en: Redirects all WWW URLs to non-WWW ones
it_IT: Reindirizza tutti gli URL WWW verso quelli non WWW

en: Reset link
it_IT: Ripristina il link

en: Running the latest version
it_IT: Esecuzione dell'ultima versione

en: Security
it_IT: Sicurezza

en: Skip-link that bypasses the maintenance mode
it_IT: Skip-link che bypassa la modalità di manutenzione

en: The Hostinger plugin has been split into two different plugins:
it_IT: Il plugin Hostinger è stato suddiviso in due diversi plugin:

note: translators: %s: PHP version
en: The Hostinger plugin requires minimum PHP version of <b>%s</b>.
it_IT: Il plugin Hostinger richiede una versione minima di PHP di <b>%s</b>.

en: This will invalidate the currently generated link in use. This action cannot be undone, are you sure you want to proceed?
it_IT: Questo invaliderà il link generato attualmente in uso. Questa azione non può essere annullata, sei sicuro di voler procedere?

en: Tools
it_IT: Strumenti

en: Unknown error code.
it_IT: Codice errore sconosciuto.

en: Update to
it_IT: Aggiornamento a

en: Various updates and fixes available in the newest version.
it_IT: Vari aggiornamenti e correzioni disponibili nella versione più recente.

en: We apologize for the inconvenience. The AI content generation process encountered a server error. Please try again later, and if the issue persists, kindly contact our support team for assistance.
it_IT: Ci scusiamo per l'inconveniente. Il processo di generazione dei contenuti AI ha riscontrato un errore del server. Riprova più tardi e, se il problema persiste, contatta il nostro team di supporto per ricevere assistenza.

en: WordPress version
it_IT: Versione di WordPress

en: WWW and non-WWW domain records are not pointing to the same host. Redirect not possible.
it_IT: I record di dominio WWW e non-WWW non puntano allo stesso host. Il reindirizzamento non è possibile.

en: XML-RPC allows apps to connect to your WordPress site, but might expose your site's security. Disable this feature if you don't need it
it_IT: XML-RPC consente alle applicazioni di connettersi al tuo sito WordPress, ma potrebbe mettere a rischio la sicurezza del sito. Disattiva questa funzione se non ne hai bisogno

note: translators: %s: PHP version
en: You are running <b>%s</b> PHP version.
it_IT: È in esecuzione la versione di PHP <b>%s</b>.
